معرفی دانشکده

 

دانشکده زبان و ادبیات فعالیت خود را پس از تفکیک از دانشکدۀ ادبیات و علوم انسانی از مهر ماه سال 1391 رسماً آغاز نمود.  این دانشکده دارای دو رشته از قدیمی ترین رشته های دانشگاه است.
اهمیت زبان در انتقال دانش، شناخت فرهنگ و تمدنهای مختلف و نیز برقراری روابط سیاسی، فرهنگی، اقتصادی با سایر ملت ها بر کسی پوشیده نیست و این نشاندهنده نقش حائز اهمیت و پر رنگ این دانشکده با توجه به رسالت خود در تحقق موارد بالا و نیز ارتباط هر چه بیشتر با جامعه است


. دانشکده زبان و ادبیات هم اکنون شامل چهار گروه آموزشی است که در رشته های زبان و ادبیات کردی در مقطع کارشناسی، زبان و ادبیات عربی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و زبان و ادبیات فارسی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرد. گروه زبان و ادبیات انگلیسی شامل سه گرایش زبان و ادبیات انگلیسی، آموزش زبان انگلیسی و زبان شناسی همگانی است که هر کدام در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرند. مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی برای دانشجویان خارجی دانشگاه کردستان را بر عهده دارد. دانشکده زبان و ادبیات صاحب نخستین و تنها نشریه انگلیسی علمی پژوهشی مصوب در ایران است. دانشکده زبان مجهز به سه آزمایشگاه زبان با تجهیزات به روز صوتی و تصویری است. همچنین این دانشکده دارای یک سایت رایانه ای، آمفی تئاتر و سالن کنفرانس است. 
تعداد رشته ها و اعضا هیات علمی:
1.    رشته زبان و ادبیات انگلیسی و زبان شناسی ( با 6 دانشیار و 7 استادیار)
2.    رشته زبان و ادبیات فارسی ( 3 استاد و 7 استادیار)
3.    رشته زبان و ادبیات عرب   ( با 5 دانشیار و 3 استادیار)
4.    رشته زبان و ادبیات کردی ( با 4 استادیار)این دانشکده دارای یک مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است که برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی برای دانشجویان خارجی دانشگاه کردستان را بر عهده دارد.